• Samorzecznicza lekcja neuroróżnorodności

          • 30 kwietnia klasa VII a i VII d brały udział w lekcji neuroróżnorodności poprowadzonej przez przedstawicieli Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Pro Aperte.

            Było to bardzo cenne doświadczenie, które pozwoliło lepiej poznać oraz zrozumieć świat osób rozwijających się w spektrum autyzmu. Spotkanie to stanowiło ostatni element obchodów Miesiąca Świadomości Autyzmu w naszej szkole. Koordynatorem jego była p. Agnieszka Sodulska – pedagog specjalny.

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 znają swój region

          • W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie 10 maja 2024 r. odbył się finał II Powiatowego Konkursu "PoznajMY nasz region".

            Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Piotr Olczak (klasa VIIIb) zajął pierwsze miejsce w kategorii klas VII-VIII. W kategorii klas IV-VI drugie miejsce wywalczyła Amelia Michalak (klasa VIc). Gratulujemy sukcesu i cennych nagród – tabletu i głośnika bezprzewodowego. Cieszymy się z naszymi laureatami.

            W zmaganiach uczestniczyło 53 uczniów z terenu naszego powiatu w dwóch kategoriach wiekowych (w tym czworo uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9). Finaliści zostali wyłonieni podczas etapów rejonowych odbywających się w bibliotekach gminnych powiatu kutnowskiego. Zadaniem uczestników było wypełnienie testu składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Pytania dotyczyły walorów turystycznych i przyrodniczych regionu kutnowskiego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą m.in. obiektów zabytkowych, pomników przyrody, obszarów chronionych, najważniejszych imprez, postaci historycznych i legend związanych z regionem kutnowskim).

             

          • Zwiedzamy Muzeum Pałac Saski…

          • Za nami kolejne spotkanie w ramach realizacji grantu ,,Panorama Historii Kutna widziana okiem Dziewiątki”. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Pałac Saski. Przewodnicy przedstawili nam realia życia codziennego Pałacu Saskiego w czasie wizyty króla i jego dworu. Przybliżyli nam także historię naszego miasta.

            Zbliżamy się do końca realizacji grantu. Udział w nim pogłębił wiedzę o przeszłości naszego miasta, wzmocnił poczucie tożsamości regionalnej. Rozwinął kreatywność, kształcił umiejętność pracy w zespole, pokazał nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu.

          • eTwinnersi w akcji!

          • 10 maja 2024r. o godz. 20.00 nasi uczniowie: Julianna Bartczak kl. 6c, Jakub Ojrzanowski kl. 6c, Antoni Szymczak kl. 6c, Antoni Abramowicz kl. 6c, Iga Pałczyńska kl. 6c oraz Bogusława Czuba kl. 5c ponownie mieli możliwość spotkać swoich kolegów i koleżanki z Turcji, Jordanii, Północnej Macedonii i Litwy, z którymi realizują projekt eTwinning "The sky is the limit - motivation to learn". Spotkanie odbyło się online, a nasza wspaniała drużyna odważnie i swobodnie wypowiadała się na temat ich przyszłej kariery, wymarzonego zawodu oraz ich zainteresowań. Uczniowie stworzyli również profesjonalną prezentację multimedialną dotyczącą edukacji rówieśniczej, motywacji do nauki, samokształcenia oraz planów na przyszłość. Językiem obowiązującym na spotkaniu był język angielski. Nad przebiegiem całego spotkania czuwała p. Agnieszka Tracz.

          • Młoda mistrzyni

          • 9-10 maja 2024r. Zuzanna Żydowo uczennica klasy 5a kolejny raz pokazała, że jest w dobrej formie. Tym razem Zuzia reprezentując swój klub "UKS Delfinek" oraz miasto Kutno brała udział w dwudniowych zawodach "Otwarte Mistrzostwa Okręgu Łódzkiego 2024" zorganizowanych w Zatoce Sportu Politechniki Łódzkiej na 50 metrowym basenie o wymiarach olimpijskich.

            Podczas dwudniowych zawodów Zuzia brała udział w sześciu konkurencjach: 50 m stylem dowolnym, 100 m stylem klasycznym, 50 m stylem grzbietowym, 50 m stylem motylkowym, 100 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem klasycznym.

            We wszystkich konkurencjach Zuzia ustanowiła swoje rekordy życiowe. Najlepsze były starty na dystansie 100 m stylem klasycznym, gdzie uzyskała czas 1:29.50 oraz 50 m stylem klasycznym czas 39.01. W obydwu startach zdobyła 1 miejsce i została dwukrotną Mistrzynią Województwa.

            Serdecznie gratulujemy złotych medali i życzymy dalszych sukcesów!

          • Spacerkiem po Kutnie

          • Uczestnicy grantu pt. Matematyczno - astronomiczny zawrót głowy realizowanego w ramach Kutnowskich Grantów Oświatowych zakończyli kolejny moduł. 10 maja br. aktywnie uczestnczyli w zajęciach w terenie, podczas których wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności w praktycznym działaniu. Praca zespołowa, wspólne wykonywanie zadań przyniosło dzieciom wiele radości i niezapomniaych  wspomnień.

            To był niezwykły spacer po Kutnie. Uczestnicy grantu poprawnie odczytywali informacje z planu miasta, określali położenie ulic,  wskazywali charakterystyczne obiekty w Kutnie, z pomocą kompasów wyznaczali kierunki świata, wędrowali na azymut, szacowali odległości między wybranymi obiektami, ćwiczyli obliczenia związane z czasem.  

          • To była niezwykła przygoda w Orientarium Zoo Łódź oraz Eksperymentarium

          • Uczniowie klasy I a podczas wycieczki poznali mieszkańców Orientarium oraz Zoo w Łodzi, zwyczaje i ciekawostki wybranych zwierząt. Wiele emocji wywołał podwodny tunel o długosci 26 metrów. Obok nas oraz nad naszymi głowami pływały płaszczki, rekiny i różne gatunki ryb. 

            Podczas wizyty w Ekseprymentarium w Łodzi pierwszaki odkrywały niezwykły świat nauki, dowiadując się m.in. w jaki sposób działa Kołyska Newtona, co to są iluzje optyczne, słyszeli jak bije serce różnych zwierząt w spoczynku oraz podczas biegu, mogli założyć specjalone okulary i zobaczyć jak widzą owady.

            Mali podróżnicy uczstniczyli również w ciekawych warsztatach  z zakresu edukacji ekologicznej m.in. recyklingu, segregowania śmieci. Wielką radość sprawiło wszystkim ozdabianie toreb ekologicznych, które później dzieci mogły zabrac ze sobą do domu. 

            To był wspaniały czas nauki przez zabawę,  doświadczanie i przeżywanie. 

          • Rekrutacja uzupełniająca do klas pierwszych - rok szkolny 2024/2025

          • Zgodnie z Zarządzeniem Nr 10/2024 Prezydenta Miasta Kutno z dnia 18 stycznia 2024 r.  rozpoczynamy postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas pierwszych publicznej szkoły podstawowej.  Informujemy, że Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Władysława Jagiełły w Kutnie posiada 22 wolne miejsca dla kandydatów do klas pierwszych.  

            Wypełniony i podpisany czytelnie przez oboje rodziców prawnych opiekunów kandydata wniosek wraz z załącznikami można złożyć w sekretariacie szkoły  6,7,9,10 maja 2024 r. w godzinach  9.00  - 15.00 oraz 8 maja 2024 r.  w godzinach 13.00 - 16.30. 

             

            Dokumentacja rekrutacyjna  dostępna w zakładce Rekrutacja do klas pierwszych - Rekrutacja uzupełniająca 2024/2025 - dokumenty do pobrania (kliknij) lub  w sekretariacie szkoły. 

            Informujemy również, że lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, przyjętych i nieprzyjętych zostanie podana zgodnie z harmonogramem do publicznej wiadomości  (gazetka w holu głównym szkoły). 

            Serdecznie zapraszamy! 

          • Na wycieczce w Toruniu

          • W majowy poranek, uczniowie klas IIb i IIIb wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia. Wizyta w tym pięknym mieście  rozpoczęła się od  zwiedzania toruńskiej Starówki. Wąskimi uliczkami wraz z przewodnikiem uczniowie obejrzeli Krzywą Wieżę, Bramę Klasztorną i mury obronne, Trakt Królewski, Łuk Cezara, Bramę Mostową, bulwary nad Wisłą, Dwór Artusa, piernikową Aleję Gwiazd… Odwiedzili miejsca związane z postacią wybitnego astronoma – jego pomnik, Uniwersytet, Dom oraz Katedrę świętych Janów (miejsce chrztu). W Piekarni Starotoruńskiej odkrywali tajniki rzemiosła piernikarskiego oraz wypiek prawdziwych pierników według starych receptur. Pokaz był prowadzony przez aktorów językiem średniowiecznym. Po tych atrakcjach, mali turyści z apetytem zajadali obiad na Starówce. Nie można było też pominąć Planetarium, w którym odwiedzili wystawę interaktywną Baza MARS#17. Niczym członkowie załogi mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Ostatnim punktem wycieczki był Fort IV, niegdyś miejsce noclegowe. To oryginalny XIX wieczny fort pruski z salami stylizowanymi na wzór żołnierskich koszar. Zwiedzający odczuli trochę strachu, pokonując podziemne tunele oświetlane płonącymi pochodniami. W części bojowej, uczniowie mogli zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy czy własnoręcznie obrócić 200 kilogramową kopułą.

            Do domów wszyscy wrócili zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

          • Zajęcia z psem w klasie Ib i IId

          • W klasach Ib oraz IId, w miniony czwartek, odbyły się zajęcia z psem. Dogoterapeuta Pani Anna Świątecka wraz z Gratką – suczką rasy Samoyed przeprowadziły dla dzieci warsztaty edukacyjne, które obejmują wiedzę z zakresu : bezpiecznego kontaktu z psem, komunikację człowiek-pies, rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez psa. Poprzez zabawę uczniowie dowiedzieli się wielu przydatnych informacji dotyczących kontaktów z psem, właściwych postaw i zachowań wobec zwierząt. Dzieci były zachwycone i szczęśliwe, że mogły uczestniczyć w takich nietypowych zajęciach.

          • MÓWIĘ NIE!

          • „MÓWIĘ NIE!” to hasło projektu, jaki zrealizowali uczniowie klasy VII a w ramach lekcji religii, omawiając temat: „Jak radzę sobie z problemami?”.

            Zachęcamy do obejrzenia efektów pracy projektowej - krótkiej prezentacji, która ma na celu przypomnieć wszystkim o zagrożeniach wynikających z uzależnień oraz motywować do odmowy w sytuacjach niosących ryzyko dla zdrowia i życia.

          • ,,Jestem aktywny!” – warsztaty metodą DESIGN THINKING

          • 7 maja 2024r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej odbyły się warsztaty dla Samorządu Uczniowskiego metodą Design Thinking pt. ,, Jestem aktywny!” Taka metoda daje nam możliwość kreowania unikalnych i użytecznych rozwiązań. Podczas naszych warsztatów odnieśliśmy się do podstawowych założeń DT:

            • koncentracja na użytkowniku (zrozumienie jego uświadamianych i często nieuświadamianych potrzeb),

            • interdyscyplinarny zespół (spojrzenie na problem z wielu perspektyw) oraz

            • testowanie hipotez (budowanie prototypów i zbieranie informacji zwrotnej od potencjalnych użytkowników).

            Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII pracowali w grupach, odpowiadając na pytania, poruszając przy tym różne problemy.

            1. Co zrobić, abyście angażowali się w życie szkoły?

            2. Wasze pomysły na działania Samorządu Uczniowskiego...

            3. Wasze pomysły na nudę w czasie przerwy...

            4. Podajcie powody, dla których uczniowie w mniejszym stopniu angażują się w życie szkoły?

            Druga część warsztatów poświęcona była odpowiedzi na pytanie co uczniowie chcieliby zmienić w szkole? Uczestnicy warsztatów wskazali również działania pozalekcyjne, w które z chęcią się zaangażują. Przekazali wiele rozwiązań, pomysłów. Mamy nadzieję, że zmotywuje to zarówno uczniów, jak i nauczycieli do dalszej pracy nad uatrakcyjnieniem działań szkoły oraz spowoduje większe zaangażowanie uczniów. Nasi kreatywni uczniowie działali pod kierunkiem p. Aleksandry Szymczak, p. Agnieszki Tracz oraz p. Justyny Szadkowskiej.

            Dziękujemy za owocną współpracę!

          • „Jakie korzyści dało Polsce członkostwo w Unii Europejskiej?” – ogólnopolska lekcja online

          • Uczniowie klas VIII wzięli udział w lekcji przeprowadzonej przez profesora Witolda Orłowskiego z okazji 20-tej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

            Poznali historię tej organizacji, państwa członkowskie i korzyści jakie dała nam przynależność do tego gospodarczo-politycznego związku 27 demokratycznych państw. Lekcja odbyła się w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

          • Akcja edukacyjna Kamienie Pamięci

          • Uczniowie z klas VI b i VII d wzięli udział w spotkaniu z p. Bożeną Gajewską – działaczką TPZK i koordynatorką zadania publicznego Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach.

            Po wysłuchaniu krótkiej prelekcji o historii Żydów mieszkających w naszym mieście i poznaniu ich wybitnych przedstawicieli uczniowie przyłączyli się do akcji edukacyjnej Kamienie Pamięci. Na otrzymanych kamieniach zapisali imiona, nazwiska i daty urodzenia osób więzionych w getcie Konstancja i pochowanych na kutnowskim cmentarzu żydowskim.

            Kamienie te zostaną złożone na cmentarzu podczas uroczystości w dniu 23 maja 2024 r.

          • ,, I Dziewiątka pamięta ….” ogólnopolska akcja ,, Żonkile”

          • Kwiecień to miesiąc pamięci o Żydach. Właśnie 19 kwietnia przypadła 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tak jak co roku, nasza szkoła wzięła udział w społeczno-edukacyjnej akcji ,,Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

            W ostatnim tygodniu kwietnia nauczycielki historii pani Patrycja Staniszewska oraz pani Aleksandra Szymczak przeprowadziły w klasach VI i VII lekcje, bazując na materiałach otrzymanych przez organizatorów akcji. Uczniowie poznali Marka Edelmana, ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

            Dlaczego akurat Żonkile? Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

          • Patriotycznie w klasach I-III

          • Nowa galeria 3 MAJA w klasach I-III została dodana do albumu fotograficznego

            Początek maja wypełniony jest ważnymi świętami dla naszego kraju. Chcąc uczcić tak istotne wydarzenia, w klasach I-III zrobiło się patriotycznie. Podczas zajęć uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat symboli narodowych oraz ważnych dla Polaków majowych świąt wolności i radości – Święta Pracy, Święta Flagi i Dnia Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące historycznych wydarzeń majowych oraz rozwiązywały wspólnie tematyczne Quizy, wykonywali patriotyczne kotyliony, kolorowanki, chorągiewki. Tematyka tych świąt była również okazją do pogadanek i rozmów o patriotyzmie i znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu. Podsumowaniem było wspólne zgromadzenie na holu i w obecności dyrekcji, uroczyste odśpiewanie " Mazurka Dąbrowskiego." Rangę patriotyzmu najmłodszych, podkreślał odświętny strój z przypiętymi biało-czerwonymi elementami. Pani dyrektor, Iwona Pietrzak, w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na znaczenie tych ważnych wydarzeń z historii Polski. Tak jak Polacy 3 maja 1791 roku, wspólnie wzniesiono okrzyki: Wiwat król! Wiwat sejm! Wiwat wszystkie stany!

            Mamy nadzieję, że podjęte działania uświadomiły uczniom znaczenie majowych świąt oraz symboli narodowych, a także  umocniły poczucie tożsamości narodowej oraz dumę bycia Polakiem.

          • Wiwat Król! Wiwat Sejm! Wiwat Wszystkie Stany!

          • 30.04.2024r. uczniowie naszej szkoły uczcili 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Bohaterem uroczystości był król Stanisław August Poniatowski, któremu przedstawicieli stanów podziękowali za starania ocalenia Rzeczpospolitej. Brać szkolna również pragnęła upamiętnić wysiłek twórców Ustawy Rządowej, przygotowując morze transparentów nawiązujących hasłami do tego epokowego wydarzenia. Dobry obyczaj nakazuje, by tak ważne święto uczcić tradycyjnym, pięknym tańcem, dlatego też uroczystość zakończyli uczniowie klas 8, tańcząc poloneza.

          • "Groch z kapustą" w Domu Seniora

          • 25 kwietnia grupa uczniów SP9 z klasy VIc odwiedziła kutnowski Dom Seniora przy ulicy Wyszyńskiego. Zaprzyjaźniona z seniorami młodzież (to nie pierwsze spotkanie VIc z seniorami) zaprezentowała po raz kolejny swoją sztukę, która opiera się na motywach utworu Bohdana Butenki. Po przedstawieniu uczniowie dali jeszcze krótki koncert, w którym zaprezentowali się: Antek Szymczak grający na saksofonie, Amelka Michalak – na gitarze i Julianna Bartczak – na keyboardzie. Były gorące owacje i wspólne śpiewanie.

            Aktorzy i artyści: Antoni Abramowicz, Julianna Bartczak, Amelia Michalak, Jakub Ojrzanowski, Iga Pałczyńska, Lena Polańczyk, Milena Skiermańska, Antoni Szymczak.

            Nauczyciele-opiekunowie: Aneta Karlikowska, Joanna Lach-Skrzynecka.